Jesteś tutaj: GALERIA / GALERIA

GALERIA

Szkoła Letnia Aikido w Złotowie z naszym nauczycielem, Shigemi Inagaki Shihan z Iwama Dojo, minęła pod znakiem intensywnych treningów na najwyższym poziomie w gronie naszych przyjaciół i gości z 14 krajów. Tak jak w latach minionych, Sensei Inagaki przyjechał do Polski w towarzystwie jeszcze jednego nauczyciela z Iwama Dojo, Kenji Hirasawa, 6 DAN Aikido Aikikai. Jak zawsze Sensei Inagaki prowadził treningi w sposób niezwykle metodyczny, jednak w tym roku Szkoła Letnia Aikido miała wyjątkowy charakter, gdyż Sensei Inagaki poświęcił wszystkie treningi na szczegółowe omówienie sposobów prowadzenia treningów i metodykę nauczania Aikido. Objaśniając bardzo dokładnie podstawy wskazywał, w jaki sposób łączyć poszczególne techniki w grupy oparte na tych samych ruchach. Duża liczba treningów poświęcona była na buki-waza, tj. tanto, bokken i jo. W tym przypadku Sensei Inagaki również koncentrował się na aspektach metodycznych. Z pewnością wykorzystamy zdobytą w ten sposób wiedzę na naszych treningach. Każde spotkanie z Sensei Inagaki to wspaniała lekcja Aikido oraz możliwość spędzenia czasu w gronie przyjaciół z różnych stron świata podczas wspólnych party i wieczornych rozmów. Pragnieniem O’Sensei było, aby Aikido zbliżało ludzi – na Szkole Letniej Aikido w Złotowie z pewnością udało się to pragnienie zrealizować…

W ostatni weekend marca odwiedziliśmy już po raz trzeci Sofię, aby wziąć udział w seminarium poprowadzonym przez naszego nauczyciela, Shigemi Inagaki Shihan z Iwama Dojo w Japonii. W tym roku Sensei Inagaki poświęcił dużą część treningów na buki-waza – techniki z bronią. Rozpoczęliśmy od wariantów (henka) z bokkenem do kumi-tachi, doskonaliliśmy techniki bokken kontra jo (ken tai jo), aby skończyć na 31. kumi jo kata. Na podobnej zasadzie opierały się treningi technik ręcznych tai-jutsu – wychodząc od technik podstawowych pracowaliśmy nad ich wariantami. Sensei Inagaki prowadził każdy trening w sposób bardzo usystematyzowany w myśl zasady, że jeśli dobrze opanujesz techniki podstawowe, tj. kihon, wszystkie inne będą już tylko ich rozwinięciem. Każde spotkanie z Sensei Inagaki to wspaniała lekcja Aikido na najwyższym poziomie, która dostarcza materiału do pracy na macie na wiele tygodni. Nic dziwnego, wszak Sensei Inagaki rozpoczął trening Aikido w wieku 12 lat pod okiem samego O’Sensei, a teraz chętnie dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem i wiedzą. Nam pozostaje jedynie uczyć się od niego i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…

Letnia Szkoła Aikido w Szklarskiej Porębie, którą prowadzą wspólnie sensei Jerzy Sapiela (6 dan Aikido Aikikai) z Karkonoskiego Stowarzyszenia Aikido oraz sensei Marian Wiśniewski (6 dan Aikido Aikikai) ze Złotowskiego Klubu Aikido, wpisała się już na stałe do naszego kalendarza. Kilka dni intensywnych treningów tai-jutsu i buki-waza mogły porządnie zmęczyć nawet najbardziej wytrwałych, jednak górskie krajobrazy pozwalały szybko zregenerować siły. Jeśli dodać do tego doborowe towarzystwo aikidoków, którzy przyjechali do Szklarskiej Poręby z różnych stron Polski oraz z zagranicy, to trudno o lepsze miejsce do treningów. Po raz kolejny zdobyliśmy porządną porcję cennych wskazówek i nowych doświadczeń. Wszystko niby znane, ale jednak inne. Dlatego właśnie Aikido to droga, która nigdy się nie nudzi.

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do treningu Aikido niż dojo O’Sensei w Iwama w Japonii? Czy można wymarzyć sobie lepszych nauczycieli niż bezpośredni uczniowie O’Sensei? W obu przypadkach odpowiedź może być tylko jedna! Jeśli ktoś odwiedzi to miejsce po raz pierwszy, zawsze będzie chciał tam wrócić. Pomimo spartańskich warunków, pomimo wyczerpujących treningów – a może właśnie z tych powodów. Iwama przyciąga jak magnes. Nie inaczej jest w naszym przypadku. To był już trzeci pobyt w dojo O’Sensei. W tym roku spędziliśmy tam trzy tygodnie, ale poczucie czasu jest w Iwama zupełnie inne. Uchi-deshi, czyli uczniowie trenujący i mieszkający w dojo, żyją zupełnie innym rytmem. Wszystkie myśli koncentrują się wokół treningów, które rozpoczynają się od najwcześniejszych godzin porannych, a kończą wieczorem. Ilość zdobywanej w ten sposób wiedzy jest ogromna, tym bardziej że przekazują ją nauczyciele, którzy rozpoczynali swój trening Aikido jeszcze pod okiem O’Sensei. Teraz tą wiedzą będziemy dzielić się z innymi, gdyż taka jest droga Aikido!

W styczniu ponownie odwiedziliśmy Goteborg w Szwecji, aby wziąć udział w seminarium zimowym „kan-geiko” z Ulf Evenås Shihan, 7. dan. Każde spotkanie z Sensei Ulfem to lekcja Iwama Aikido na najwyższym poziomie. Sensei Ulf posiada wręcz niewyczerpalne pokłady wiedzy. Odwołuje się przy tym do swoich osobistych doświadczeń zebranych w trakcie wielu pobytów w Iwama jako Uchideshi jednego z najwybitniejszych nauczycieli, Morihiro Saito Shihan. Na tym seminarium nie mogło zabraknąć tego co najważniejsze, tj. pracy nad technikami kihon. Dopiero mając solidne podstawy można przejść do technik wykonywanych w wersji płynnej, tj. ki no nagare. W trakcie treningów buki-waza pracowaliśmy nad wariantami zakończeń form z bokkenem i jo. Sensei Ulf wskazywał na bezpośrednie powiązanie technik tai-jutsu i buki-waza, co pozwala jeszcze lepiej zrozumieć sens naszych ćwiczeń.

W tym roku Sensei Ulf obchodzi rocznicę 50-lecia swojej drogi Aikido. To wyjątkowa rocznica, dlatego nie mogło też zabraknąć wspólnego party, na którym wszyscy złożyli Sensei Ulfowi serdeczne gratulacje i podziękowania, iż przez te wszystkie lata dzieli się z ogromną pasją swoją wiedzą ze wszystkimi Aikidokami. W podziękowaniu Sensei Ulf wręczył każdemu uczestnikowi specjalny prezent. Na podstawie 1. Mokuroku, które Sensei otrzymał z rąk Morihiro Saito Shihan, przygotowano pamiątkową tablicę z ruchami 20 jo suburi. Wszystkie ruchy przedstawia sam Sensei Ulf. Z niecierpliwością czekamy na kolejną możliwość treningu pod okiem tego wyjątkowego nauczyciela.

Sześć dni spędzonych na Szkole Letniej Aikido w Złotowie z naszym nauczycielem, Shigemi Inagaki Shihan z Iwama Dojo, minęło bardzo szybko. Sensei Inagaki przyjechał w tym roku w towarzystwie jeszcze jednego nauczyciela z Iwama Dojo, Hidehiro Akimoto, 5 DAN Aikido Aikikai. Nie mogło także zabraknąć naszych przyjaciół i gości z wielu krajów, m.in. Bułgarii, Danii, Izraela, Litwy, Niemiec, Rosji, Szwecji, Szwajcarii. Jak zawsze Sensei Inagaki prowadził treningi w sposób niezwykle metodyczny, odwołując się do metody treningowej opartej na czterech poziomach: Kotai (固体), Jūtai (柔体), Ryūtai (流体) i Kitai (気体). Wg tej metody trening rozpoczyna się od form z solidnym, mocnym przechwytem, aby w miarę zaawansowania przejść do form coraz bardziej płynnych, w których reagujemy na intencję i dostosowujemy się do partnera. Sensei Inagaki porównał taką formę treningu do bryły lodu, która roztapiając się, zamienia się stopniowo w wodę, aby w ostatnim stadium przemienić się w parę. Dużą część treningu Sensei Inagaki poświęcił na buki-waza, tj. bokken i jo, zwracając uwagę, że także w treningu z bronią najważniejsze są dobre podstawy, tj. suburi.

Każde spotkanie z Inagaki Sensei to niezapomniane przeżycie – zarówno na macie jak i poza nią. I w tym roku nie mogło zabraknąć wspólnych party i momentów odprężenia w gronie przyjaciół z różnych stron świata. Po raz kolejny potwierdziło się, że Aikido zbliża ludzi – w ten sposób pragnienie O’Sensei wypełnia się…

W maju już po raz drugi odwiedziliśmy Sofię, aby wziąć udział w seminarium poprowadzonym przez Shigemi Inagaki Shihan z Iwama dojo. Trzy dni wypełnione treningami tai-jutsu oraz buki-waza (bokken i jo) minęły tym szybciej, że do Sofii przyjechali nasi przyjaciele m.in. z Niemiec, Danii, Szwajcarii oraz Polski. Sensei Inagaki prowadził każdy trening w sposób bardzo usystematyzowany w myśl zasady, że jeśli dobrze opanujesz techniki podstawowe, tj. kihon, wszystkie inne będą już tylko rozwinięciem, a ich wykonanie zależeć będzie od określonej sytuacji. Jak zawsze Sensei Inagaki poświęcał wiele uwagi szczegółom w każdej technice, odnosząc się do czterech podstawowych elementów: musubi, kakudo, kokyu i zanshin. Każde spotkanie z Shigemi Inagaki Sensei to wspaniała lekcja Aikido na najwyższym poziomie. Nic dziwnego, wszak Sensei Inagaki rozpoczął trening Aikido w wieku 12 lat pod okiem samego O’Sensei, a teraz chętnie dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem i wiedzą.

W Sofii nie mogło także zabraknąć wspólnego party. Jak wiadomo, jest to najlepsza okazja, aby zacieśnić przyjaźnie z aikidokami z różnych stron świata i spędzić czas w serdecznej atmosferze wspólnie z Sensei Inagaki.

Nowy Rok rozpoczęliśmy od wyjazdu do Göteborga w Szwecji na seminarium z Ulf Evenås Shihan, 7. dan. Była to już druga okazja do treningu pod okiem tego znakomitego nauczyciela, który w 1973 roku wyjechał do Iwama w Japonii, aby doskonalić swoje Aikido pod okiem Morihiro Saito Shihan. To 4-dniowe seminarium zimowe „kan-geiko”, w którym uczestniczyli Aikidocy z 9 krajów, obejmowało treningi taijutsu oraz buki-waza. Każdy trening rozpoczynał się od form kihon, tj. technik podstawowych, aby następnie przejść do technik wykonywanych w wersji płynnej, tj. ki no nagare. Sensei Ulf zwracał uwagę na najważniejsze elementy każdej techniki takie jak ciągły kontakt z partnerem czy awase. Treningi buki-waza, które także rozpoczynały się od tego co najważniejsze, tj. suburi, aby następnie przejść do wariantów technik, czyli henka, dostarczyły materiału do studiowania na wiele dni.

To seminarium było wyjątkowe także z jeszcze jednego względu. Tegoroczne „kan-geiko” odbyło się już po raz 25-ty. Z tej okazji Sensei Ulf przygotował specjalny prezent. Na podstawie 2. Mokuroku, które Sensei otrzymał z rąk Morihiro Saito Shihan, przygotowano pamiątkową tablicę z ruchami z 31 jo kata. Wszystkie ruchy przedstawia sam Sensei Ulf. Prezenty zostały wręczone w trakcie wspólnego party. W ten sposób do naszego klubu trafiła bardzo ciekawa pamiątka, która będzie przypominać o tym inspirującym wydarzeniu. Jedno jest też pewne – nie było to ostatnie seminarium z Ulf Sensei, na które się wybraliśmy…

Nowy sezon rozpoczęliśmy od udziału w seminarium z Ulf Evenås Shihan, 7. dan, które zorganizował zaprzyjaźniony z nami klub Aikido "Takemusu Aikido Schule Palzing". Seminarium podzielone było na dwie części – pierwsza część odbywała się w mniejszym gronie i miała charakter treningów przeznaczonych dla uchideshi, druga część miała już formę tradycyjnego seminarium otwartego dla większego grona uczestników. Obie części obejmowały treningi taijutsu oraz buki-waza. Każdy trening rozpoczynał się od form kihon, tj. technik podstawowych, aby następnie przejść do technik wykonywanych w wersji płynnej, tj. ki no nagare. Wszystko poparte było dużą ilością objaśnień, w których sensei odwoływał się do swoich doświadczeń i wiedzy zdobytej podczas wieloletniej nauki w Iwama u boku Morihiro Saito. To pozwalało na jeszcze lepsze zrozumienie intencji i sensu wykonywanych technik.

Ulf Evenås wyjechał do Iwama w Japonii w 1973 roku i rozpoczął naukę Aikido jako bezpośredni uczeń Morihiro Saito. Z rąk Morihiro Saito otrzymał wszystkie certyfikaty (Mokoruku) w zakresie aiki-ken i aiki-jo, co czyni z niego jednego z najbardziej wykwalifikowanych nauczycieli technik buki-waza.

Górskie powietrze sprzyja intensywnym treningom Aikido. Przekonaliśmy się o tym podczas Letniej Szkoły Aikido w Szklarskiej Porębie, którą poprowadzili wspólnie sensei Jerzy Sapiela (6 dan Aikido Aikikai) z Karkonoskiego Stowarzyszenia Aikido oraz sensei Marian Wiśniewski (6 dan Aikido Aikikai) ze Złotowskiego Klubu Aikido. Do Szklarskiej Poręby zjechali Aikidocy z różnych klubów z Polski oraz goście z Niemiec, aby wspólnie doskonalić swoje Aikido wg szkoły Iwama. Zajęcia na macie były uzupełniane treningami wśród górskich krajobrazów – zupełnie jak za czasów O’Sensei w Iwama, kiedy O’Sensei i jego uczniowie wspinali się na pobliską górę Atago-San, aby trenować przed znajdującą się tam świątynią.

Cała uwaga na treningach tai-jutsu i buki-waza skupiła się na usystematyzowaniu podstaw, aby w ten sposób stworzyć jednolite podwaliny wśród wszystkich ćwiczących. W osiągnięciu tego celu sprzyjała ilość zajęć – nawet 8 godzin treningów dziennie dawało okazję do solidnego przećwiczenia podstawowych technik. Zaangażowanie na treningach zaowocowało też nowymi stopniami w naszym klubie. Dziękujemy wszystkich za wspólnie spędzony czas na macie i poza nią!

Onaji desu ne” było najczęściej powtarzanym japońskim zdaniem podczas weekendu majowego w Danii. Cóż ono oznacza? W wolnym przekładzie: „wszystko jest takie samo”. Podkreślał to Shigemi Inagaki Shihan z Iwama dojo podczas seminarium w duńskim Holbæk w dniach 21-22.05 wyjaśniając, że najważniejsza w Aikido jest podstawowa forma (kihon), która niezależnie od ataku i wykonywanej techniki jest zawsze taka sama. Wystarczy ją dobrze opanować, a Aikido stanie się proste. Tak przynajmniej twierdzi Sensei, który swój trening Aikido rozpoczął w wieku 12 lat pod okiem O’Sensei.

Sobota wypełniona była treningami technik ręcznych, w niedzielę cała uwaga skupiła się na treningach z bronią. Poszczególne zajęcia rozpoczynały się krótkim wykładem, podczas którego Sensei odnosił się do najważniejszych aspektów oraz historii Aikido. Całe seminarium było jak zawsze poprowadzone bardzo metodycznie, także pod kątem nauczania Aikido. Każde spotkanie z Shigemi Inagaki Sensei to wspaniała lekcja Aikido, która dostarcza materiału do pracy na macie na wiele tygodni. Nie pozostaje nam nic innego, jak ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć…

Korzystając z przerwy wakacyjnej odwiedziliśmy Iwama… tym razem była to jednak „Mała Iwama” – dojo w Szklarskiej Porębie prowadzone przez Sensei Jerzego Sapielę, 6. Dan Aikido. Mimo iż Szklarską Porębę dzieli od Iwama w Japonii kilka tysięcy kilometrów, duch Aikido i O’Sensei wypełnia to magiczne miejsce, a liczne zdjęcia z wizyt Sensei Sapieli w Japonii świadczą o bliskich relacjach z nauczycielami w Iwama.

Dzięki uprzejmości Sensei Sapieli mogliśmy uczestniczyć w kilku treningach w dojo „Mała Iwama”. Każda technika, którą ćwiczyliśmy, rozpoczynała się od wersji podstawowej kihon, a kończyła na płynnym wykonaniu, czyli ki no nagare. Sensei udzielił wielu cennych wskazówek, które z pewnością wykorzystamy na treningach w naszym dojo.

Dziękujemy Sensei Sapieli za ciepłe przyjęcie i gościnność, a wszystkim ćwiczącym w dojo „Mała Iwama” za możliwość wspólnych treningów. Dōmo arigatō.

Kolejna, już druga Szkoła Letnia Aikido w Złotowie z naszym nauczycielem, Shigemi Inagaki Shihan z Iwama Dojo, za nami.

Czas upłynął szybko na intensywnych treningach w międzynarodowym gronie – w tym roku do Złotowa przyjechali goście m.in. z Anglii, Bułgarii, Danii, Litwy, Niemiec, Rosji, Szwecji, no i oczywiście Polski. Sensei Inagaki przyjechał w towarzystwie nauczyciela z Iwama Dojo, Toshihiro Isoyama, 5 DAN Aikido Aikikai.

Jak zawsze Sensei Inagaki prowadził treningi w sposób niezwykle metodyczny, rozpoczynając od technik podstawowych kihon-waza, aby następnie przejść do wariantów, czyli henka-waza. Taki sposób nauczania pozwala lepiej zrozumieć kształt, na którym osadza się technika, umożliwiając potem jej dalsze rozwijanie. Oprócz technik ręcznych duża cześć treningów poświęcona była na buki-waza, tj. bokken i jo.

Każde spotkanie z Inagaki Sensei to niezapomniane przeżycie – zarówno na macie jak i poza nią. Z niecierpliwością czekamy na kolejne seminaria, a tymczasem będziemy się doskonalić z materiału przekazanego przez naszego nauczyciela. Pracy wystarczy na wiele miesięcy...

W sobotę, 06.05.2015, gościliśmy na stażu zorganizowanym przez Złotowski Klub Aikido. Staż poprowadziło aż trzech nauczycieli: Marian Wiśniewski (6. Dan Aikido), Jerzy Sapiela (6. Dan Aikido) i Robert Krac (5. Dan Aikido).

Cały staż był bardzo interesujący, przede wszystkim dlatego, że każdy z nauczycieli skupił się na innym aspekcie Aikido.

Sensei Marian Wiśniewski podkreślał, że Aikido nie jest sztuką walki jednego ataku, dlatego ćwiczyliśmy kombinację różnych ataków, doskonaląc umiejętność najpierw zejścia z linii ataku, a dopiero potem wykonania techniki.

Sensei Jerzy Sapiela poprowadził treningi z bokkenem, w trakcie których ćwiczyliśmy warianty (henka) do pierwszego i drugiego kumi-tachi. Sensei zwracał uwagę, że warianty to nagłe przerwanie kumi-tachi, dlatego konieczna jest zmiana tempa techniki.

Sensei Robert Krac połączył na treningu elementy buki-waza i tai-jutsu podkreślając, że techniki należy wykonywać całym ciałem, zachowując prawidłową pozycję ciała. Sensei pokazał także bardzo ciekawe ćwiczenia z bokkenem i jo, rozwijające umiejętność posługiwania się tą bronią.

Podsumowując można stwierdzić, że w różnorodności tkwi bogactwo. Nauka wymaga otwartego umysłu i serca. Każdy z nauczycieli ma do zaoferowania coś wyjątkowego i tylko od nas zależy, czy skorzystamy z danej nam szansy do doskonalenia naszego Aikido.

„Na­wet naj­dal­szą podróż zaczy­na się od pier­wsze­go kro­ku” – to znane powiedzenie doskonale sprawdza się również w przypadku naszego klubu. Z początkiem nowego roku zaczęła się nasza podróż, nasza droga Aikido…

Rozpoczęliśmy ją wspólnie pierwszym treningiem inaugurującym działalność klubu. Był to jeden z najważniejszych treningów, ponieważ wskazał drogę, którą chcemy zmierzać, oraz cel, który chcemy osiągnąć.

Tak jak bez solidnych fundamentów nie ma dobrego domu, tak bez technik kihon nie ma dobrego Aikido. Nawet najbardziej wysublimowane techniki muszą opierać się na czterech podstawowych elementach: musubi, kokyu, kakudo i zanshin. Tym kierujemy się na naszych treningach.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólne studiowanie Aikido i zapraszamy na kolejne treningi. A międzyczasie zajrzyjcie do naszej galerii, aby obejrzeć fotorelację z pierwszego treningu.

Sześć tygodni w Iwama może zmienić spojrzenie na Aikido. Może dać początek nowej drodze.
Kilka godzin treningu każdego dnia pod okiem wspaniałych nauczycieli, praca nad tym, co w Aikido najważniejsze – prawidłową pozycją, kątami, musubi, najdrobniejszymi szczegółami, które decydują o powodzeniu techniki…

A oprócz tego niezwykła atmosfera w dojo, ciężka praca hartująca ducha, nowe znajomości, magiczne miejsca i wciąż powracająca myśl, aby przeżyć to jeszcze raz.

Zobaczcie sami, jak było…

Myśl dnia:

"Aikido is non-resistance. As it is non-resistant, it is always victorious." ~ Morihei Ueshiba

Najnowszy artykuł: Przerwa wakacyjna
W dniach 01-16.08.2020 treningi nie będą się odbywać czytaj więcej »
zobacz wszystkie aktualności »


Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Strony WWW - doneta.pl