Jesteś tutaj: AIKIDO / TECHNIKI / TECHNIKI

TECHNIKI

Aikido to ogromne bogactwo technik ręcznych (tai-jutsu), obejmujących dźwignie na stawy oraz rzuty. Wykonanie techniki często poprzedzone jest wytrąceniem przeciwnika z równowagi oraz zejściem z linii ataku.
 
Aikido to także techniki wykonywane z użyciem broni – drewnianego miecza bokken, kija jo oraz noża tanto. Całość technik z użyciem broni określana jest mianem buki-waza.
 
O’Sensei podkreślał harmonijny związek, jaki zachodzi pomiędzy technikami ręcznymi oraz technikami z użyciem broni, mawiając: „Wszystko jest jednością. Wszystko jest tym samym”. Ruch ciała w trakcie wykonywania technik jest taki sam, niezależnie od tego, czy techniki są wykonywane z użyciem broni czy bez niej.
 
W ten sposób powstała koncepcja Riai – czyli spójny system łączący w jedną całość techniki ken, jo i tai-jutsu.
 
Ci z nas, którzy ćwiczą aikido i biorą miecz do ręki, powinni znać techniki miecza. Ci, którzy dzierżą kij, powinni umieć się nim posługiwać. Miecz i kij są przedłużeniem ciała. Jeśli nie nabiorą życia w twoich dłoniach, to nie znasz aikido.” ~ Morihei Ueshiba
 
Doskonałym przykładem połączenia technik tai-jutsu oraz buki-waza jest pokaz naszego nauczyciela z Iwama - Shigemi Inagaki Shihan
Myśl dnia:

"Aikido is non-resistance. As it is non-resistant, it is always victorious." ~ Morihei Ueshiba

Najnowszy artykuł: Przerwa wakacyjna
W dniach 01-16.08.2020 treningi nie będą się odbywać czytaj więcej »
zobacz wszystkie aktualności »


Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Strony WWW - doneta.pl