Iwama

Iwama [jap. 岩間町] to niewielka miejscowość położona w Japonii w prefekturze Ibaraki, ok. 100 km na północny wschód od Tokio. W 2006 roku Iwama została połączona administracyjnie z intensywnie rozwijającym się miastem Kasama.
 
Ta z pozoru niczym niewyróżniająca się miejscowość jest jednak dla wielu adeptów Aikido jednym z najważniejszych miejsc na świecie. To tutaj właśnie Morihei Ueshiba spędził 27 ostatnich lat swojego życia, doskonaląc sztukę Aikido. Każdego roku Iwama jest odwiedzana przez ludzi, którzy chcą odnaleźć ducha O’Sensei i doskonalić swoje Aikido jako Uchi-deshi pod okiem wybitnych nauczycieli.
 
Morihei Ueshiba wywarł trwałe piętno na Iwama, o czym można się przekonać niemal na każdym kroku. Przybywających do Iwama wita popiersie O’Sensei ustawione przy wschodnim wejściu do dworca kolejowego. Idąc wzdłuż jednej z głównych ulic w Iwama natrafimy na pamiątkowe cokoły z historycznymi zdjęciami O’Sensei oraz krótkimi informacjami na jego temat. Prowadzą one nieomylnie do serca Aikido w Iwama – świątyni Aiki Shrine oraz Ibaraki Shibu Dojo.
 
Iwama to także bardzo urokliwa miejscowość, w której życie płynie spokojnie własnym rytmem. W wolnej chwili warto wybrać się na spacer wąskimi uliczkami z niską zabudową łączącą w sobie styl tradycyjny z zachodnimi wpływami architektonicznymi. Znajdziemy tutaj domy w stylu japońskim otoczone pięknymi, starannie wypielęgnowanymi ogrodami, ale także pozbawione jakiegokolwiek charakteru wielorodzinne budynki z wyjątkowo małymi mieszkaniami.
 
Nieopodal Aiki Shrine natrafić można na cmentarz, na którym znajdziemy zadbane, marmurowe mogiły przyozdobione starannie wykonanymi rzeźbami. Pomimo że dominującą religią w Japonii jest shintō oraz buddyzm, zobaczyć można także nieco bliższe nam akcenty. Niech nie zdziwią nas także dary dla zmarłych ustawione na mogiłach – wszak nawet w zaświatach pija się coca colę ;).
Jeśli wybierzemy się na wycieczkę po okolicach Iwama, czeka nas nie lada gratka w postaci malowniczo położonych zabudowań wiejskich, urokliwych cmentarzyków rodzinnych na skraju lasu oraz przydrożnych kapliczek shintō. A to wszystko w otoczeniu pięknych, porośniętych lasami wzgórz z górą Atago-San, która wznosi się nad Iwama na wysokość 924 m n.p.m.
 
Odwiedzając Iwama pod koniec sierpnia będziemy mogli wziąć udział w festiwalu letnim Natsu-Matsuri. W jego trakcie ulice Iwama przemierza odświętny korowód Mikoshi, tj. przenośnych świątyń, w których w symbolicznym obiekcie zwanym shintai podróżują duchy kami, tj. japońskie bóstwa shintō. Ulice wypełniają się mieszkańcami w tradycyjnych strojach japońskich, a zabawa trwa do późnej nocy. Podobne festiwale odbywają się także w innych miejscowościach, m.in. położonym niedaleko mieście Ishioka [Ishioka no Matsuri].

   

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Agencja Reklamy