Atago-San

Iwama położona jest u stóp wznoszącej się na 924 m n.p.m. góry Atago [jap. 愛宕山, Atago-San]. Góra stanowi dominujący element krajobrazu, a ostatnie promienie zachodzącego słońca rozpływają się wśród drzew porastających jej szczyt. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na leżącą poniżej Iwama oraz okolicę. Z łatwością dostrzec można niewielki lasek położony mniej więcej w centralnej części miejscowości. Skrywa on świątynię Aiki Shrine oraz Ibaraki Shibu Dojo.
Na szczycie góry Atago znajduje się świątynia shintō [Atago Shrine] poświęcona bóstwu Atago Gongen, które wg wierzeń zapewnia ochronę przed ogniem. W świątyni odbywa się także festiwal Akutai, zwany festiwalem przeklinania. W jego trakcie 13 osób ubranych w białe stroje reprezentuje tengu - złośliwe demony przedstawiane często jako istoty z czerwoną twarzą i niezwykle długim lub dużym nosem. Osoby odwiedzające festiwal złorzeczą postaci tengu i próbują skraść dary składane w ofierze tengu. Ten, komu uda się zabrać dary i zanieść je do domu, uważany jest za osobę, której będzie dopisywać szczęście przez nadchodzący rok oraz cieszyć się będzie udanymi zbiorami.
Wejścia do świątyni strzegą rzeźby psów-lwów komainu. Z wyglądu są niemal identyczne, lecz po bliższym przyjrzeniu się dostrzeżemy, że rzeźba po prawej stronie ma pysk otwarty, a rzeźba po lewej zamknięty. Ma to znaczenie symboliczne – rzeźba z otwartym pyskiem wypowiada pierwszą literę alfabetu Sanskrytu, wymawianą jako ”a”, natomiast rzeźba z zamkniętym pyskiem wypowiada ostatnią literę ”um”. Reprezentują one początek i koniec wszystkiego. Połączone razem tworzą sylabę ”aum” – uznawaną w wielu religiach za świętą i postrzeganą jako dźwięk powstania Wszechświata.
 
Świątynia na szczycie góry Atago jest ściśle związana z Aikido oraz O’Sensei. Do świątyni wiodą długie, kamienne schody. O’Sensei zwykł wykorzystywać je do treningu, nakazując swoim uczniom, aby ci wpychali go pod górę wykorzystując siłę kokyu. Był to morderczy trening zważywszy, że schody są dość strome i mają ok. 300 stopni. O’Sensei udawał się do świątyni, aby oddawać się tam modlitwom oraz odbywać specjalne treningi ze swoimi uczniami.
Góra Atago skrywa także jeszcze jedno wyjątkowe miejsce. Na przeciwległym zboczu góry znajduje się niewielka, drewniana świątynia oraz wodospad, gdzie O’Sensei praktykował rytuał oczyszczania misogi. To magiczne miejsce otoczone lasem, do którego wiedzie wąska ścieżka wzdłuż drewnianych zabudowań wiejskich. Urok tego miejsca sprzyja rozmyślaniu. Można wręcz odnieść wrażenie, że czas się w tym zakątku zatrzymał.
Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Agencja Reklamy