Ibaraki Shibu Dojo

Na początek trochę historii...
Począwszy od roku 1935 Morihei Ueshiba zaczął kupować ziemię w Iwama z myślą, aby pewnego dnia założyć tam dojo i poświęcić się treningom oraz uprawie roli. To pragnienie urzeczywistniło się w roku 1942, kiedy to Morihei Ueshiba wraz z całą rodziną przeniósł się na stałe do Iwama. Początkowo na należącej do niego ziemi nie było żadnych budynków. Morihei Ueshiba kupił więc od lokalnego rolnika budynek gospodarczy i przebudował go na skromny dom. Od chwili przeprowadzki do Iwama cały wysiłek Morihei Ueshiba skupiał się na budowie Aiki Shrine oraz dojo. Budowa dojo została ukończona latem 1945 roku. Dojo zostało nazwane Aiki Shuren Dojo. Konstrukcja dojo była otwarta na zewnątrz, tzn. jedna ze ścian zewnętrznych rozsuwała się, łącząc w ten sposób część wewnętrzną z otoczeniem. Początkowo w dojo nie było mat tatami, więc treningi odbywały się na drewnianej podłodze. Po pewnym czasie dojo zostało przeniesione do obecnej lokalizacji. Dom O’Sensei, w którym mieszkał wraz ze swoją żoną, przylega bezpośrednio do dojo. Gdy O’Sensei żył, część obecnego dojo obejmująca m.in. ołtarz Kamidana, była oddzielona ścianką i stanowiła mieszkanie O’Sensei. Po jego śmierci ta część mieszkania O’Sensei została połączona z dojo. Obecny wygląd dojo jest efektem prac renowacyjnych, które były konieczne po trzęsieniu ziemi 11 marca 2011 roku, w wyniku którego dojo zostało poważnie uszkodzone. W trakcie odbudowy treningi były prowadzone w Aiki Shrine. Odbudowa dojo została zakończona 17 września 2011 roku. Obecna nazwa dojo to Ibaraki Shibu Dojo.
 
A jak jest dziś?
Idąc od strony dworca kolejowego w Iwama, mijamy najpierw Aiki Shrine skrytą w niewielkim lasku otaczającym świątynię. Dojo znajduje się po przeciwnej stronie świątyni i prowadzi do niego żwirowa ścieżka. Jako pierwszy stoi dom O’Sensei, który łączy się z dojo. Dom O’Sensei oraz dojo mają konstrukcję drewnianą z dachem krytym ciemnymi dachówkami ceramicznymi. Dojo jest otwarte przez cały dzień, umożliwiając osobom odwiedzającym zajrzenie do wnętrza. Dach nad głównym wejściem jest ozdobiony płaskorzeźbą z napisem 合気道 – Aikido. Główne wejście do dojo jest zarezerwowane tylko dla Dōshu oraz znamienitszych gości. Osoby ćwiczące w Iwama korzystają z bocznego wejścia prowadzącego do przedsionka oraz przebieralni. Wchodząc do dojo należy obowiązkowo pozostawić obuwie przy wejściu.
 
Centralną i najważniejszą część dojo stanowi Kamidana czyli ołtarz, który według wierzeń shintō zamieszkiwany jest przez opiekuńcze bóstwo. Obowiązkiem Uchi-deshi jest dbanie o czystość ołtarza – po każdym treningu Kamidana należy posprzątać. O’Sensei jest obecny w dojo nie tylko duchem. Miejsce z prawej strony Kamidana poświęcone jest pamięci o O’Sensei. Znajdują się tam jego zdjęcia oraz rzeźby. Dodatkowo znajduje się tam również zdjęcie pierwszego Dōshu, Kisshōmaru Ueshiba. Na ścianie z lewej strony wiszą zdjęcia O’Sensei z różnych okresów jego życia – począwszy od lat młodzieńczych aż po późne lata z okresu w Iwama. Po prawej stronie na ścianie wisi broń treningowa używana przez O’Sensei. Obecnie ma ona charakter pamiątkowy i nie jest używana do treningu.
Dojo łączy się z domem O’Sensei niewielkim korytarzykiem. Należy pamiętać o tym, że prawo korzystania z tego korytarza jest zarezerwowane dla członków rodziny Ueshiba. Dom O’Sensei składa się z kilku pomieszczeń, m.in. biblioteki i dwóch niewielkich pokoi. Dom pozostaje przez większość czasu zamknięty i nie należy do niego wchodzić bez zgody.
 
Na dość rozległym terenie należącym do dojo znajduje się jeszcze kilka innych zabudowań, wśród nich pokój Uchi-deshi, kuchnia (jedno z najważniejszych miejsc w dojo), łazienka oraz niewielkie poletko, na którym Uchi-deshi uprawiają warzywa. Znajduje się tam również miejsce do treningu na zewnątrz z kilkoma przyrządami treningowymi, takimi jak makiwara oraz opony do treningu tanren uchi. W bezpośrednim sąsiedztwie dojo stoi także mała kapliczka shintō.
 
Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez Agencja Reklamy